تبلیغات
شکار و كوهنوردی در خرمدره - مهم‌ترین مناطق حفاظت شده ایران
شکار و كوهنوردی در خرمدره
شکارچی حافظ طبیعت است و بیشتر از همه مسئول طبیعت است

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

مهم‌ترین مناطق حفاظت شده ایران

مهم‌ترین مناطق حفاظت شده ایران
جام جم آنلاین: ذخیره‌گاه منطقه حفاظت شده، شامل محیط‌های آبی یا خشكی است كه معرف یك یا چند ویژگی زیر باشد: اول؛ نمونه‌ای معرف از بیوم‌های (بیوم: اكوسیستم كلان) طبیعی باشد. دوم؛ دارای اجتماعات منحصر‌به‌فرد یا مناطقی كه دارای سیما یا ویژگی استثنایی باشد.

سوم؛ نمونه‌ای از چشم‌اندازهای موزون و هماهنگ كه در اثر استفاده‌های سنتی به وجود آمده‌اند.

چهارم؛ نمونه‌ای از اكوسیستم‌های دگرگون شده كه قابلیت دستیابی به شرایط كم و بیش طبیعی را دارند.

ذخیره‌گاه زیستكره باید به اندازه كافی بزرگ باشد تا بتواند یك واحد موثر حفاظتی به وجود آورد. در این مقاله به معرفی ذخیره‌گاه‌های ایران می‌پردازیم.

ذخیره‌گاه زیستكره ارسباران

این منطقه در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. دامنه ارتفاعی آن از 256متر در حاشیه رودخانه ارس تا 2896 متری متغیر است.

این ذخیره‌گاه 72460 هكتار مساحت دارد و یكی از مهم‌ترین بناهای تاریخی ایران به نام «قلعه بابك خرمدین» در آن واقع شده است. این منطقه محل زندگی 23 هزار و 500 نفر از عشایر آذربایجان‌شرقی است.

ذخیره‌گاه زیستكره ارسباران زیستگاه 215 گونه پرنده است كه از مهم‌ترین آنها می‌توان به سیاه خروس، كبك، قرقاول و دراج اشاره كرد.

همچنین 29 گونه خزنده و 48 گونه پستاندار نظیر گراز، خرس قهوه‌ای، پازن، گرگ و سیاه گوش و 17 گونه ماهی در این منطقه زیست می‌كنند.

گوزن قرمز خزری (Caspian red deer) كه ما در ایران آن را با نام مرال یا گاوكوهی می‌شناسیم در این منطقه منقرض شده است. این منطقه بخشی از «لكه داغ تنوع زیستی قفقاز» محسوب می‌شود.

ذخیره‌گاه زیستكره ارژن و پریشان

این منطقه در شهرستان كازرون و استان فارس قرار دارد. این ذخیره‌گاه با دو تیپ زیستگاهی خشكی و آبی از نظر تنوع زیستی یكی از متنوع‌ترین مناطق كشور محسوب می‌شود.

این ذخیره‌گاه به عنوان منطقه حفاظت شده از سوی سازمان محیط‌زیست مدیریت می‌شود و یكی از 105 منطقه مهم پرندگان در كشور محسوب می‌شود.

در گذشته محل جوجه‌آوری اردك سر‌سفید و پلیكان خاكستری بود، ولی دریاچه پریشان كه در این منطقه واقع شده در حال حاضر كاملا خشك شده است.

این منطقه زیستگاه پستانداران بزرگی چون خرس قهوه‌ای و گرگ است. ذخیره‌گاه زیستكره ارژن و پریشان بخشی از «لكه داغ تنوع زیستی ایرانو ‌ـ ‌آناتولی» محسوب می‌شود.

ذخیره‌گاه زیستكره گنو

این منطقه در شمال شهر بندرعباس و در استان هرمزگان قرار دارد. دامنه ارتفاعی این منطقه از 500 تا 2347 متر تغییر می‌كند.

این منطقه زیستگاه كوچك‌ترین قوچ و میش جهان یعنی «قوچ لارستان» است. علاوه براین، گنو زیستگاه كل، بز، پلنگ، گرگ، شغال و كفتار است.

عقاب دوبرادر، دلیجه، كبك و تیهو از پرندگان این منطقه هستند. درختزارهای ارس، آكاسیا و بادام از ویژگی‌های این منطقه است. گیاه مورخوش كه بوم‌زاد ایران است در منطقه دیده می‌شود.

كوه گنو جنوبی‌ترین حد پراكنش ارس در ایران است. ذخیره‌گاه زیستكره گنو بخشی از «لكه داغ تنوع زیستی ایرانو ‌ـ‌ آناتولی» محسوب می‌شود.

ذخیره‌گاه زیستكره گلستان

این منطقه در محل تلاقی سه استان خراسان شمالی، گلستان و سمنان واقع شده است و به عنوان پارك ملی از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست مدیریت می‌شود.

پارك ملی گلستان منطقه‌ای كوهستانی است كه بخش غربی آن آخرین حد پراكنش شرقی جنگل‌های هیركانی شمال ایران را شامل می‌شود. پارك ملی گلستان در مرز دو منطقه رویشی ایرانو تورانی و هیركانی قرار دارد.

این منطقه به تنهایی نشان‌دهنده نیمی از تنوع گیاهی و جانوری كشور است. بلند مازو، ممرز، انجیلی، آزاد، توسكای ییلاقی، اوری، اوجا، شیردار و كیكم و پلت از گونه گیاهی مهم جنگل خزان‌دار گلستان هستند.

از پستانداران مهم پارك می‌توان به پلنگ، مرال، شوكا، شنگ، گرگ، گربه جنگلی، آهو، قوچ اوریال، پازن، گراز و سمور جنگلی اشاره كرد.

مساحت پارك ملی حدود 87 هزار و 242 هكتار و محیط آن 147 كیلومتر است. این منطقه چه از نظر قدمت حفاظتی و چه از نظر تنوع زیستی در لكه داغ قفقاز بی‌نظیر است.

آرتمیای‌ارومیه مهم‌ترین بی‌مهره آبزی دریاچه ارومیه است كه بوم‌زاد این دریاچه و ایران محسوب می‌شود. با توجه به وضع زیستگاه آن‌ به نظر می‌رسد كه در خطر یا در آستانه انقراض باشد

ذخیره‌گاه زیستكره كویر

این منطقه به مساحت ۶۷۰ هزار هكتار در جنوب كلانشهر تهران و در حاشیه دشت كویر قرار دارد.

ذخیره‌گاه زیستكره كویر منطقه‌ای تپه ماهوری با پوشش گیاهی استپی و اقلیم خشك و بیابانی است.

بیشتر بارندگی آن در ماه‌های آبان تا اردیبهشت صورت می‌گیرد و متوسط میزان سالانه باران در منطقه ۱۵۰ میلی‌متر است. معمولا گرمای شدید از اوایل خرداد تا پایان مهر در منطقه ادامه دارد.

قیچ‌زارهای وسیع از ویژگی‌های این منطقه است. پارك ملی كویر یكی از زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در ایران است. گرگ، كاراكال، پلنگ، روباه شنی و گربه شنی از دیگر گوشتخواران پارك هستند.

ذخیره‌گاه زیستكره ارومیه

دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران قرار دارد. این دریاچه با عناوین پارك ملی، منطقه مهم پرندگان، تالاب بین‌المللی و ذخیره‌گاه زیستكره رو به نابودی است. تا امروز بیش از 50 درصد مساحت دریاچه كاهش یافته است.

این دریاچه دومین دریاچه شور جهان بعد از بحر‌المیت (Dead Sea) است. آرتمیای ارومیه (Artemia urmiana) مهم‌ترین بی‌مهره آبزی این دریاچه است كه بوم زاد این دریاچه و ایران نیز محسوب می‌شود.

وضع حفاظتی این گونه به وسیله اتحادیه جهانی حفاظتی (IUCN) ارزیابی نشده است، اما با توجه به وضع زیستگاه آن‌ (دریاچه ارومیه) به نظر می‌رسد كه در خطر انقراض یا در آستانه انقراض باشد كه آرتمیا در ارومیه به حفاظت فوری نیاز دارد و شكل‌گیری یك گروه كارشناسی برای ارزیابی وضع حفاظتی این گونه در جهان كه تنها زیستگاه آن ارومیه است، ضروری به نظر می‌رسد. ارومیه بخشی از «لكه داغ تنوع زیستی ایرانو ‌ـ‌ آناتولی» محسوب می‌شود.

ذخیره‌گاه زیستكره میانكاله

میانكاله كه از آن به نام خلیج گرگان نیز یاد می‌شود در جنوب شرقی دریای خزر قرار دارد. ذخیره‌گاه مساحت آن بیش از 68 هزار هكتار است و رویشگاه انار وحشی (Punica granatum) است.

مطابق فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت، این گونه در طبقه كمترین نگرانی‌ (LC) قرار دارد و فقط در ایران، افغانستان، تاجیكستان، ازبكستان، قزاقستان و تركمنستان بومی است.

باتوجه به این محدوده پراكنش، ارتباط و نقش میوه انار در جشن‌ها و مراسم سنتی فارسی‌زبانان مانند جشن‌های عروسی و مهمانی‌های شب یلدا كاملا قابل توجیه است و در حوزه علم گیاه‌شناسی‌قومی یا گیاه‌قوم‌شناسی (Ethnobotany) قرار می‌گیرد. علاوه بر این میانكاله زیستگاه مهمی برای فك خزر و هزاران پرنده مهاجر نظیر پرندگان شكاری محسوب می‌شود.

ذخیره‌گاه زیستكره توران

منطقه توران یا خارتوران در استان سمنان قرار دارد. مجموعه حفاظتی توران با سه عنوان پارك ملی، پناهگاه حیات‌وحش و منطقه حفاظت شده مدیریت می‌شود. این منطقه استپی و زیستگاه زاغ بور، هوبره، گورخر آسیایی و یوزپلنگ است. كاروانكش، درمنه، قیچ و ریش‌بز از گیاهان اصلی این منطقه به شمار می‌روند.

ذخیره‌گاه زیستكره دنا

این منطقه در استان‌های اصفهان و كهگیلویه و بویراحمد واقع شده و در سال 2010 از سوی سازمان یونسكو به عنوان ذخیره‌گاه انتخاب شد.

دنا با عناوین پارك ملی و منطقه حفاظت شده مدیریت می‌شود و مهم‌ترین منطقه در زاگرس مركزی محسوب می‌شود.

پوشش گیاهی غالب آن بلوط ایرانی است. گرگ، خرس، سمور سنگی و سنجاب ایرانی از پستانداران منطقه هستند. (جام جم - ضمیمه سیب)


 • برچسب ها: خبر،  
محمد ارومیه
یکشنبه 30 آذر 1393 10:51 ب.ظ
واقعا مطالب جالب هست متشکر از زحماتتون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : فیاض اكبری

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان


كد ساعت


 • انجمن
 • کد نمایش آب و هوا

  کد نمایش آب و هوا<